E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech reincarn-éier-en reinkarnieren (D)réincarner (F)
Stammformen sech reincarn-éier-ensech reincarn-éier-treincarn-éier-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreincarn-éier-e mech
dureincarn-éier-s dech
hien/si,hatt/etreincarn-éier-t sech
mirreincarn-éier-en eis
dirreincarn-éier-t iech
sireincarn-éier-e sech
Passé composé
echhumechreincarn-éier-t
duhuesdechreincarn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsechreincarn-éier-t
mirhunneisreincarn-éier-t
dirhuttiechreincarn-éier-t
sihusechreincarn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmechreincarn-éier-t
duhasdechreincarn-éier-t
hien/si,hatt/ethatsechreincarn-éier-t
mirhateneisreincarn-éier-t
dirhatiechreincarn-éier-t
sihatesechreincarn-éier-t
Futur I
echwäert reincarn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reincarn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreincarn-éier-en
dugéifsreincarn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreincarn-éier-en
mirgéifereincarn-éier-en
dirgéiftreincarn-éier-en
sigéifereincarn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechreincarn-éier-t
duhässdechreincarn-éier-t
hien/si,hatt/ethättsechreincarn-éier-t
mirhätteneisreincarn-éier-t
dirhättiechreincarn-éier-t
sihättesechreincarn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreincarn-éierdech!
Plurielreincarn-éier-tiech!
reincarn-éier-t
reincarn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles