E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

réischteren rösten (D)rôtir (F)
Stammformen réischterenréischtertgeréischtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echréischteren
duréischters
hien/si,hatt/etréischtert
mirréischteren
dirréischtert
siréischteren
Passé composé
echhugeréischtert
duhuesgeréischtert
hien/si,hatt/ethuetgeréischtert
mirhugeréischtert
dirhuttgeréischtert
sihugeréischtert
Plus-que-parfait
echhatgeréischtert
duhasgeréischtert
hien/si,hatt/ethatgeréischtert
mirhategeréischtert
dirhatgeréischtert
sihategeréischtert
Futur I
echwäert réischteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geréischtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifréischteren
dugéifsréischteren
hien/si,hatt/etgéifréischteren
mirgéiferéischteren
dirgéiftréischteren
sigéiferéischteren
Conditionnel Passé composé
echhättgeréischtert
duhässgeréischtert
hien/si,hatt/ethättgeréischtert
mirhättegeréischtert
dirhättgeréischtert
sihättegeréischtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréischter!
Plurielréischtert!
geréischtert
réischteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles