E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reiseren
Stammformen reiserenreisertgereisert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreiseren
dureisers
hien/si,hatt/etreisert
mirreiseren
dirreisert
sireiseren
Pass compos
echhugereisert
duhuesgereisert
hien/si,hatt/ethuetgereisert
mirhugereisert
dirhuttgereisert
sihugereisert
Plus-que-parfait
echhatgereisert
duhasgereisert
hien/si,hatt/ethatgereisert
mirhategereisert
dirhatgereisert
sihategereisert
Futur I
echwäert reiseren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gereisert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreiseren
dugéifsreiseren
hien/si,hatt/etgéifreiseren
mirgéifereiseren
dirgéiftreiseren
sigéifereiseren
Conditionnel Pass compos
echhttgereisert
duhssgereisert
hien/si,hatt/ethttgereisert
mirhättegereisert
dirhttgereisert
sihättegereisert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreiser!
Plurielreisert!
gereisert
reiseren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles