E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

areiwen einreiben (D)enduire (F)
Stammformen areiwenreift anageriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreiwen an
dureifs an
hien/si,hatt/etreift an
mirreiwen an
dirreift an
sireiwen an
Pass compos
echhunnageriwwen
duhuesageriwwen
hien/si,hatt/ethuetageriwwen
mirhunnageriwwen
dirhuttageriwwen
sihunnageriwwen
Plus-que-parfait
echhatageriwwen
duhasageriwwen
hien/si,hatt/ethatageriwwen
mirhatenageriwwen
dirhatageriwwen
sihatenageriwwen
Futur I
echwäert areiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifareiwen
dugéifsareiwen
hien/si,hatt/etgéifareiwen
mirgéifenareiwen
dirgéiftareiwen
sigéifenareiwen
Conditionnel Pass compos
echhttageriwwen
duhssageriwwen
hien/si,hatt/ethttageriwwen
mirhttenageriwwen
dirhttageriwwen
sihttenageriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreif an!
Plurielreift an!
ageriwwen
areiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausreiwenewechreiwenofreiwenopreiwenreiwenureiwenverreiwenzerreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles