E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausreiw-en ausreiben (D)effacer, nettoyer (en frottant) (F)
Stammformen ausreiw-enreif-t ausausge-riww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreiw-en aus
dureif-s aus
hien/si,hatt/etreif-t aus
mirreiw-en aus
dirreif-t aus
sireiw-en aus
Pass compos
echhunnausge-riww-en
duhuesausge-riww-en
hien/si,hatt/ethuetausge-riww-en
mirhunnausge-riww-en
dirhuttausge-riww-en
sihunnausge-riww-en
Plus-que-parfait
echhatausge-riww-en
duhasausge-riww-en
hien/si,hatt/ethatausge-riww-en
mirhatenausge-riww-en
dirhatausge-riww-en
sihatenausge-riww-en
Futur I
echwäert ausreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-riww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausreiw-en
dugéifsausreiw-en
hien/si,hatt/etgéifausreiw-en
mirgéifenausreiw-en
dirgéiftausreiw-en
sigéifenausreiw-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-riww-en
duhssausge-riww-en
hien/si,hatt/ethttausge-riww-en
mirhttenausge-riww-en
dirhttausge-riww-en
sihttenausge-riww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreif aus!
Plurielreif-t aus!
ausge-riww-en
ausreiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areiw-enewechreiw-enofreiw-enopreiw-enreiw-enureiw-enverreiw-enzerreiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles