E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechreiw-en wegreiben (D)effacer (en frottant) (F)
Stammformen ewechreiw-enreif-t ewechewechge-riww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreiw-en ewech
dureif-s ewech
hien/si,hatt/etreif-t ewech
mirreiw-en ewech
dirreif-t ewech
sireiw-en ewech
Pass compos
echhunnewechge-riww-en
duhuesewechge-riww-en
hien/si,hatt/ethuetewechge-riww-en
mirhunnewechge-riww-en
dirhuttewechge-riww-en
sihunnewechge-riww-en
Plus-que-parfait
echhatewechge-riww-en
duhasewechge-riww-en
hien/si,hatt/ethatewechge-riww-en
mirhatenewechge-riww-en
dirhatewechge-riww-en
sihatenewechge-riww-en
Futur I
echwäert ewechreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-riww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechreiw-en
dugéifsewechreiw-en
hien/si,hatt/etgéifewechreiw-en
mirgéifenewechreiw-en
dirgéiftewechreiw-en
sigéifenewechreiw-en
Conditionnel Pass compos
echhttewechge-riww-en
duhssewechge-riww-en
hien/si,hatt/ethttewechge-riww-en
mirhttenewechge-riww-en
dirhttewechge-riww-en
sihttenewechge-riww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreif ewech!
Plurielreif-t ewech!
ewechge-riww-en
ewechreiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areiw-enausreiw-enofreiw-enopreiw-enreiw-enureiw-enverreiw-enzerreiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles