E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ureiwen anreiben (D)broyer (F)
Stammformen ureiwenreift unugeriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreiwen un
dureifs un
hien/si,hatt/etreift un
mirreiwen un
dirreift un
sireiwen un
Pass compos
echhunnugeriwwen
duhuesugeriwwen
hien/si,hatt/ethuetugeriwwen
mirhunnugeriwwen
dirhuttugeriwwen
sihunnugeriwwen
Plus-que-parfait
echhatugeriwwen
duhasugeriwwen
hien/si,hatt/ethatugeriwwen
mirhatenugeriwwen
dirhatugeriwwen
sihatenugeriwwen
Futur I
echwäert ureiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifureiwen
dugéifsureiwen
hien/si,hatt/etgéifureiwen
mirgéifenureiwen
dirgéiftureiwen
sigéifenureiwen
Conditionnel Pass compos
echhttugeriwwen
duhssugeriwwen
hien/si,hatt/ethttugeriwwen
mirhttenugeriwwen
dirhttugeriwwen
sihttenugeriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreif un!
Plurielreift un!
ugeriwwen
ureiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areiwenausreiwenewechreiwenofreiwenopreiwenreiwenverreiwenzerreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles