E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verreiwen verreiben (D)
Stammformen verreiwenverreiftverriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverreiwen
duverreifs
hien/si,hatt/etverreift
mirverreiwen
dirverreift
siverreiwen
Pass compos
echhuverriwwen
duhuesverriwwen
hien/si,hatt/ethuetverriwwen
mirhuverriwwen
dirhuttverriwwen
sihuverriwwen
Plus-que-parfait
echhatverriwwen
duhasverriwwen
hien/si,hatt/ethatverriwwen
mirhateverriwwen
dirhatverriwwen
sihateverriwwen
Futur I
echwäert verreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverreiwen
dugéifsverreiwen
hien/si,hatt/etgéifverreiwen
mirgéifeverreiwen
dirgéiftverreiwen
sigéifeverreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttverriwwen
duhssverriwwen
hien/si,hatt/ethttverriwwen
mirhätteverriwwen
dirhttverriwwen
sihätteverriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverreif!
Plurielverreift!
verriwwen
verreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areiwenausreiwenewechreiwenofreiwenopreiwenreiwenureiwenzerreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles