E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerreiwen zerreiben (D)rper (F)
Stammformen zerreiwenzerreiftzerriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerreiwen
duzerreifs
hien/si,hatt/etzerreift
mirzerreiwen
dirzerreift
sizerreiwen
Pass compos
echhunnzerriwwen
duhueszerriwwen
hien/si,hatt/ethuetzerriwwen
mirhunnzerriwwen
dirhuttzerriwwen
sihunnzerriwwen
Plus-que-parfait
echhatzerriwwen
duhaszerriwwen
hien/si,hatt/ethatzerriwwen
mirhatenzerriwwen
dirhatzerriwwen
sihatenzerriwwen
Futur I
echwäert zerreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerreiwen
dugéifszerreiwen
hien/si,hatt/etgéifzerreiwen
mirgéifenzerreiwen
dirgéiftzerreiwen
sigéifenzerreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttzerriwwen
duhsszerriwwen
hien/si,hatt/ethttzerriwwen
mirhttenzerriwwen
dirhttzerriwwen
sihttenzerriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerreif!
Plurielzerreift!
zerriwwen
zerreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areiwenausreiwenewechreiwenofreiwenopreiwenreiwenureiwenverreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles