E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerreiw-en zerreiben (D)rper (F)
Stammformen zerreiw-enzerreif-tzerriww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerreiw-en
duzerreif-s
hien/si,hatt/etzerreif-t
mirzerreiw-en
dirzerreif-t
sizerreiw-en
Pass compos
echhunnzerriww-en
duhueszerriww-en
hien/si,hatt/ethuetzerriww-en
mirhunnzerriww-en
dirhuttzerriww-en
sihunnzerriww-en
Plus-que-parfait
echhatzerriww-en
duhaszerriww-en
hien/si,hatt/ethatzerriww-en
mirhatenzerriww-en
dirhatzerriww-en
sihatenzerriww-en
Futur I
echwäert zerreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerriww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerreiw-en
dugéifszerreiw-en
hien/si,hatt/etgéifzerreiw-en
mirgéifenzerreiw-en
dirgéiftzerreiw-en
sigéifenzerreiw-en
Conditionnel Pass compos
echhttzerriww-en
duhsszerriww-en
hien/si,hatt/ethttzerriww-en
mirhttenzerriww-en
dirhttzerriww-en
sihttenzerriww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerreif!
Plurielzerreif-t!
zerriww-en
zerreiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areiw-enausreiw-enewechreiw-enofreiw-enopreiw-enreiw-enureiw-enverreiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles