E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerbréckelen zerbröckeln (D)effriter, émietter (F)to crumble (E)
Stammformen zerbréckelenzerbréckeltzerbréckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerbréckelen
duzerbréckels
hien/si,hatt/etzerbréckelt
mirzerbréckelen
dirzerbréckelt
sizerbréckelen
Passé composé
echhunnzerbréckelt
duhueszerbréckelt
hien/si,hatt/ethuetzerbréckelt
mirhunnzerbréckelt
dirhuttzerbréckelt
sihunnzerbréckelt
Plus-que-parfait
echhatzerbréckelt
duhaszerbréckelt
hien/si,hatt/ethatzerbréckelt
mirhatenzerbréckelt
dirhatzerbréckelt
sihatenzerbréckelt
Futur I
echwäert zerbréckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerbréckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerbréckelen
dugéifszerbréckelen
hien/si,hatt/etgéifzerbréckelen
mirgéifenzerbréckelen
dirgéiftzerbréckelen
sigéifenzerbréckelen
Conditionnel Passé composé
echhättzerbréckelt
duhässzerbréckelt
hien/si,hatt/ethättzerbréckelt
mirhättenzerbréckelt
dirhättzerbréckelt
sihättenzerbréckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerbréckel!
Plurielzerbréckelt!
zerbréckelt
zerbréckelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bréckelenofbréckelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles