E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerbréckel-en zerbröckeln (D)effriter, émietter (F)to crumble (E)
Stammformen zerbréckel-enzerbréckel-tzerbréckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerbréckel-en
duzerbréckel-s
hien/si,hatt/etzerbréckel-t
mirzerbréckel-en
dirzerbréckel-t
sizerbréckel-en
Passé composé
echhunnzerbréckel-t
duhueszerbréckel-t
hien/si,hatt/ethuetzerbréckel-t
mirhunnzerbréckel-t
dirhuttzerbréckel-t
sihunnzerbréckel-t
Plus-que-parfait
echhatzerbréckel-t
duhaszerbréckel-t
hien/si,hatt/ethatzerbréckel-t
mirhatenzerbréckel-t
dirhatzerbréckel-t
sihatenzerbréckel-t
Futur I
echwäert zerbréckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerbréckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerbréckel-en
dugéifszerbréckel-en
hien/si,hatt/etgéifzerbréckel-en
mirgéifenzerbréckel-en
dirgéiftzerbréckel-en
sigéifenzerbréckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättzerbréckel-t
duhässzerbréckel-t
hien/si,hatt/ethättzerbréckel-t
mirhättenzerbréckel-t
dirhättzerbréckel-t
sihättenzerbréckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerbréckel!
Plurielzerbréckel-t!
zerbréckel-t
zerbréckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bréckel-enofbréckel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles