E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rekonstru-éier-en rekonstruieren (D)reconstruire (F)
Stammformen rekonstru-éier-enrekonstru-éier-trekonstru-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrekonstru-éier-en
durekonstru-éier-s
hien/si,hatt/etrekonstru-éier-t
mirrekonstru-éier-en
dirrekonstru-éier-t
sirekonstru-éier-en
Passé composé
echhurekonstru-éier-t
duhuesrekonstru-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrekonstru-éier-t
mirhurekonstru-éier-t
dirhuttrekonstru-éier-t
sihurekonstru-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrekonstru-éier-t
duhasrekonstru-éier-t
hien/si,hatt/ethatrekonstru-éier-t
mirhaterekonstru-éier-t
dirhatrekonstru-éier-t
sihaterekonstru-éier-t
Futur I
echwäert rekonstru-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rekonstru-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrekonstru-éier-en
dugéifsrekonstru-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrekonstru-éier-en
mirgéiferekonstru-éier-en
dirgéiftrekonstru-éier-en
sigéiferekonstru-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrekonstru-éier-t
duhässrekonstru-éier-t
hien/si,hatt/ethättrekonstru-éier-t
mirhätterekonstru-éier-t
dirhättrekonstru-éier-t
sihätterekonstru-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrekonstru-éier!
Plurielrekonstru-éier-t!
rekonstru-éier-t
rekonstru-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
konstru-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles