E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rembourséieren zurückerstatten (D)rembourser (F)
Stammformen rembourséierenrembourséiertrembourséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrembourséieren
durembourséiers
hien/si,hatt/etrembourséiert
mirrembourséieren
dirrembourséiert
sirembourséieren
Passé composé
echhurembourséiert
duhuesrembourséiert
hien/si,hatt/ethuetrembourséiert
mirhurembourséiert
dirhuttrembourséiert
sihurembourséiert
Plus-que-parfait
echhatrembourséiert
duhasrembourséiert
hien/si,hatt/ethatrembourséiert
mirhaterembourséiert
dirhatrembourséiert
sihaterembourséiert
Futur I
echwäert rembourséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rembourséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrembourséieren
dugéifsrembourséieren
hien/si,hatt/etgéifrembourséieren
mirgéiferembourséieren
dirgéiftrembourséieren
sigéiferembourséieren
Conditionnel Passé composé
echhättrembourséiert
duhässrembourséiert
hien/si,hatt/ethättrembourséiert
mirhätterembourséiert
dirhättrembourséiert
sihätterembourséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrembourséier!
Plurielrembourséiert!
rembourséiert
rembourséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles