E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

remedi-éier-en heilen (D)remédier (F)
Stammformen remedi-éier-enremedi-éier-tremedi-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echremedi-éier-en
duremedi-éier-s
hien/si,hatt/etremedi-éier-t
mirremedi-éier-en
dirremedi-éier-t
siremedi-éier-en
Passé composé
echhuremedi-éier-t
duhuesremedi-éier-t
hien/si,hatt/ethuetremedi-éier-t
mirhuremedi-éier-t
dirhuttremedi-éier-t
sihuremedi-éier-t
Plus-que-parfait
echhatremedi-éier-t
duhasremedi-éier-t
hien/si,hatt/ethatremedi-éier-t
mirhateremedi-éier-t
dirhatremedi-éier-t
sihateremedi-éier-t
Futur I
echwäert remedi-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert remedi-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifremedi-éier-en
dugéifsremedi-éier-en
hien/si,hatt/etgéifremedi-éier-en
mirgéiferemedi-éier-en
dirgéiftremedi-éier-en
sigéiferemedi-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättremedi-éier-t
duhässremedi-éier-t
hien/si,hatt/ethättremedi-éier-t
mirhätteremedi-éier-t
dirhättremedi-éier-t
sihätteremedi-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierremedi-éier!
Plurielremedi-éier-t!
remedi-éier-t
remedi-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles