E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bréckel-en bröckeln, abbröckeln (D)se détacher, s'émietter (F)to crumble/ disintegrate (E)
Stammformen bréckel-enbréckel-tge-bréckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbréckel-en
dubréckel-s
hien/si,hatt/etbréckel-t
mirbréckel-en
dirbréckel-t
sibréckel-en
Passé composé
echhuge-bréckel-t
duhuesge-bréckel-t
hien/si,hatt/ethuetge-bréckel-t
mirhuge-bréckel-t
dirhuttge-bréckel-t
sihuge-bréckel-t
Plus-que-parfait
echhatge-bréckel-t
duhasge-bréckel-t
hien/si,hatt/ethatge-bréckel-t
mirhatege-bréckel-t
dirhatge-bréckel-t
sihatege-bréckel-t
Futur I
echwäert bréckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bréckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbréckel-en
dugéifsbréckel-en
hien/si,hatt/etgéifbréckel-en
mirgéifebréckel-en
dirgéiftbréckel-en
sigéifebréckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-bréckel-t
duhässge-bréckel-t
hien/si,hatt/ethättge-bréckel-t
mirhättege-bréckel-t
dirhättge-bréckel-t
sihättege-bréckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbréckel!
Plurielbréckel-t!
ge-bréckel-t
bréckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofbréckel-enzerbréckel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles