E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

remuneréieren ein Endgelt erhalten (D)rémunérer (F)
Stammformen remuneréierenremuneréiertremuneréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echremuneréieren
duremuneréiers
hien/si,hatt/etremuneréiert
mirremuneréieren
dirremuneréiert
siremuneréieren
Passé composé
echhuremuneréiert
duhuesremuneréiert
hien/si,hatt/ethuetremuneréiert
mirhuremuneréiert
dirhuttremuneréiert
sihuremuneréiert
Plus-que-parfait
echhatremuneréiert
duhasremuneréiert
hien/si,hatt/ethatremuneréiert
mirhateremuneréiert
dirhatremuneréiert
sihateremuneréiert
Futur I
echwäert remuneréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert remuneréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifremuneréieren
dugéifsremuneréieren
hien/si,hatt/etgéifremuneréieren
mirgéiferemuneréieren
dirgéiftremuneréieren
sigéiferemuneréieren
Conditionnel Passé composé
echhättremuneréiert
duhässremuneréiert
hien/si,hatt/ethättremuneréiert
mirhätteremuneréiert
dirhättremuneréiert
sihätteremuneréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierremuneréier!
Plurielremuneréiert!
remuneréiert
remuneréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles