E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

renforc-éier-en verstärken (D)renforcer (F)
Stammformen renforc-éier-enrenforc-éier-trenforc-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrenforc-éier-en
durenforc-éier-s
hien/si,hatt/etrenforc-éier-t
mirrenforc-éier-en
dirrenforc-éier-t
sirenforc-éier-en
Passé composé
echhurenforc-éier-t
duhuesrenforc-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrenforc-éier-t
mirhurenforc-éier-t
dirhuttrenforc-éier-t
sihurenforc-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrenforc-éier-t
duhasrenforc-éier-t
hien/si,hatt/ethatrenforc-éier-t
mirhaterenforc-éier-t
dirhatrenforc-éier-t
sihaterenforc-éier-t
Futur I
echwäert renforc-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert renforc-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrenforc-éier-en
dugéifsrenforc-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrenforc-éier-en
mirgéiferenforc-éier-en
dirgéiftrenforc-éier-en
sigéiferenforc-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrenforc-éier-t
duhässrenforc-éier-t
hien/si,hatt/ethättrenforc-éier-t
mirhätterenforc-éier-t
dirhättrenforc-éier-t
sihätterenforc-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrenforc-éier!
Plurielrenforc-éier-t!
renforc-éier-t
renforc-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles