E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

drarenn-en
Stammformen drarenn-enrenn-t drandrage-rann-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (dran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrenn-en dran
durenn-s dran
hien/si,hatt/etrenn-t dran
mirrenn-en dran
dirrenn-t dran
sirenn-en dran
Pass compos
echsinndrage-rann-t
dubassdrage-rann-t
hien/si,hatt/etassdrage-rann-t
mirsinndrage-rann-t
dirsidddrage-rann-t
sisinndrage-rann-t
Plus-que-parfait
echwardrage-rann-t
duwaarsdrage-rann-t
hien/si,hatt/etwardrage-rann-t
mirwarendrage-rann-t
dirwaartdrage-rann-t
siwarendrage-rann-t
Futur I
echwäert drarenn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drage-rann-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrarenn-en
dugéifsdrarenn-en
hien/si,hatt/etgéifdrarenn-en
mirgéifendrarenn-en
dirgéiftdrarenn-en
sigéifendrarenn-en
Conditionnel Pass compos
echwierdrage-rann-t
duwiersdrage-rann-t
hien/si,hatt/etwierdrage-rann-t
mirwierendrage-rann-t
dirwiertdrage-rann-t
siwierendrage-rann-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrenn dran!
Plurielrenn-t dran!
drage-rann-t
drarenn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arenn-enmrenn-enerausrenn-enerofrenn-enewechrenn-enfortrenn-eniwwerrenn-ennorenn-enrenn-enurenn-enverrenn-en
Remarquen (intern)
bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles