E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofrenn-en herunterrennen (D)
Stammformen erofrenn-enrenn-t eroferofge-rann-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrenn-en erof
durenn-s erof
hien/si,hatt/etrenn-t erof
mirrenn-en erof
dirrenn-t erof
sirenn-en erof
Pass compos
echsinnerofge-rann-t
dubasserofge-rann-t
hien/si,hatt/etasserofge-rann-t
mirsinnerofge-rann-t
dirsidderofge-rann-t
sisinnerofge-rann-t
Plus-que-parfait
echwarerofge-rann-t
duwaarserofge-rann-t
hien/si,hatt/etwarerofge-rann-t
mirwarenerofge-rann-t
dirwaarterofge-rann-t
siwarenerofge-rann-t
Futur I
echwäert erofrenn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-rann-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofrenn-en
dugéifserofrenn-en
hien/si,hatt/etgéiferofrenn-en
mirgéifenerofrenn-en
dirgéifterofrenn-en
sigéifenerofrenn-en
Conditionnel Pass compos
echwiererofge-rann-t
duwierserofge-rann-t
hien/si,hatt/etwiererofge-rann-t
mirwierenerofge-rann-t
dirwierterofge-rann-t
siwierenerofge-rann-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrenn erof!
Plurielrenn-t erof!
erofge-rann-t
erofrenn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arenn-endrarenn-enmrenn-enerausrenn-enewechrenn-enfortrenn-eniwwerrenn-ennorenn-enrenn-enurenn-enverrenn-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles