E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verbreed-en verbreiten (D)largir (F)to effuse (E)
Stammformen verbreed-enverbree-tverbree-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverbreed-en
duverbreet-s
hien/si,hatt/etverbree-t
mirverbreed-en
dirverbree-t
siverbreed-en
Pass compos
echhuverbree-t
duhuesverbree-t
hien/si,hatt/ethuetverbree-t
mirhuverbree-t
dirhuttverbree-t
sihuverbree-t
Plus-que-parfait
echhatverbree-t
duhasverbree-t
hien/si,hatt/ethatverbree-t
mirhateverbree-t
dirhatverbree-t
sihateverbree-t
Futur I
echwäert verbreed-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbree-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbreed-en
dugéifsverbreed-en
hien/si,hatt/etgéifverbreed-en
mirgéifeverbreed-en
dirgéiftverbreed-en
sigéifeverbreed-en
Conditionnel Pass compos
echhttverbree-t
duhssverbree-t
hien/si,hatt/ethttverbree-t
mirhätteverbree-t
dirhttverbree-t
sihätteverbree-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbreet!
Plurielverbree-t!
verbree-t
verbreed-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbreed-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles