E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerrennen berfahren (D)craser (F)
Stammformen iwwerrenneniwwerrenntiwwerrannt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerrennen
duiwwerrenns
hien/si,hatt/etiwwerrennt
miriwwerrennen
diriwwerrennt
siiwwerrennen
Pass compos
echsinniwwerrannt
dubassiwwerrannt
hien/si,hatt/etassiwwerrannt
mirsinniwwerrannt
dirsiddiwwerrannt
sisinniwwerrannt
Plus-que-parfait
echwariwwerrannt
duwaarsiwwerrannt
hien/si,hatt/etwariwwerrannt
mirwareniwwerrannt
dirwaartiwwerrannt
siwareniwwerrannt
Futur I
echwäert iwwerrennen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerrannt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerrennen
dugéifsiwwerrennen
hien/si,hatt/etgéifiwwerrennen
mirgéifeniwwerrennen
dirgéiftiwwerrennen
sigéifeniwwerrennen
Conditionnel Pass compos
echwieriwwerrannt
duwiersiwwerrannt
hien/si,hatt/etwieriwwerrannt
mirwiereniwwerrannt
dirwiertiwwerrannt
siwiereniwwerrannt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerrenn!
Plurieliwwerrennt!
iwwerrannt
iwwerrennen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arennendrarennenmrennenerausrennenerofrennenewechrennenfortrennennorennenrennenurennenverrennen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles