E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerrenn-en berfahren (D)craser (F)
Stammformen iwwerrenn-eniwwerrenn-tiwwerrann-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerrenn-en
duiwwerrenn-s
hien/si,hatt/etiwwerrenn-t
miriwwerrenn-en
diriwwerrenn-t
siiwwerrenn-en
Pass compos
echsinniwwerrann-t
dubassiwwerrann-t
hien/si,hatt/etassiwwerrann-t
mirsinniwwerrann-t
dirsiddiwwerrann-t
sisinniwwerrann-t
Plus-que-parfait
echwariwwerrann-t
duwaarsiwwerrann-t
hien/si,hatt/etwariwwerrann-t
mirwareniwwerrann-t
dirwaartiwwerrann-t
siwareniwwerrann-t
Futur I
echwäert iwwerrenn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerrann-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerrenn-en
dugéifsiwwerrenn-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerrenn-en
mirgéifeniwwerrenn-en
dirgéiftiwwerrenn-en
sigéifeniwwerrenn-en
Conditionnel Pass compos
echwieriwwerrann-t
duwiersiwwerrann-t
hien/si,hatt/etwieriwwerrann-t
mirwiereniwwerrann-t
dirwiertiwwerrann-t
siwiereniwwerrann-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerrenn!
Plurieliwwerrenn-t!
iwwerrann-t
iwwerrenn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arenn-endrarenn-enmrenn-enerausrenn-enerofrenn-enewechrenn-enfortrenn-ennorenn-enrenn-enurenn-enverrenn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles