E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

norenn-en nachrennen (D)
Stammformen norenn-enrenn-t nonoge-rann-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrenn-en no
durenn-s no
hien/si,hatt/etrenn-t no
mirrenn-en no
dirrenn-t no
sirenn-en no
Pass compos
echsinnnoge-rann-t
dubassnoge-rann-t
hien/si,hatt/etassnoge-rann-t
mirsinnnoge-rann-t
dirsiddnoge-rann-t
sisinnnoge-rann-t
Plus-que-parfait
echwarnoge-rann-t
duwaarsnoge-rann-t
hien/si,hatt/etwarnoge-rann-t
mirwarennoge-rann-t
dirwaartnoge-rann-t
siwarennoge-rann-t
Futur I
echwäert norenn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-rann-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnorenn-en
dugéifsnorenn-en
hien/si,hatt/etgéifnorenn-en
mirgéifennorenn-en
dirgéiftnorenn-en
sigéifennorenn-en
Conditionnel Pass compos
echwiernoge-rann-t
duwiersnoge-rann-t
hien/si,hatt/etwiernoge-rann-t
mirwierennoge-rann-t
dirwiertnoge-rann-t
siwierennoge-rann-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrenn no!
Plurielrenn-t no!
noge-rann-t
norenn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arenn-endrarenn-enmrenn-enerausrenn-enerofrenn-enewechrenn-enfortrenn-eniwwerrenn-enrenn-enurenn-enverrenn-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles