E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erausrŽnn-en herausrinnen (D)
Stammformen erausrŽnn-enrŽnn-t erauserausge-ronn-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echrŽnn-en eraus
durŽnn-s eraus
hien/si,hatt/etrŽnn-t eraus
mirrŽnn-en eraus
dirrŽnn-t eraus
sirŽnn-en eraus
Passť composť
echsinnerausge-ronn-en
dubasserausge-ronn-en
hien/si,hatt/etasserausge-ronn-en
mirsinnerausge-ronn-en
dirsidderausge-ronn-en
sisinnerausge-ronn-en
Plus-que-parfait
echwarerausge-ronn-en
duwaarserausge-ronn-en
hien/si,hatt/etwarerausge-ronn-en
mirwarenerausge-ronn-en
dirwaarterausge-ronn-en
siwarenerausge-ronn-en
Futur I
echwäert erausrŽnn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-ronn-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausrŽnn-en
dugéifserausrŽnn-en
hien/si,hatt/etgéiferausrŽnn-en
mirgéifenerausrŽnn-en
dirgéifterausrŽnn-en
sigéifenerausrŽnn-en
Conditionnel Passť composť
echwiererausge-ronn-en
duwierserausge-ronn-en
hien/si,hatt/etwiererausge-ronn-en
mirwierenerausge-ronn-en
dirwierterausge-ronn-en
siwierenerausge-ronn-en
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierrŽnn eraus!
PlurielrŽnn-t eraus!
erausge-ronn-en
erausrŽnn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gerŽnn-enrŽnn-en
Remarquen (intern)
Łbersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles