E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gerėnnen gerinnen (D)tourner, coaguler (F)
Stammformen gerėnnengerėnntgeronnen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgerėnnen
dugerėnns
hien/si,hatt/etgerėnnt
mirgerėnnen
dirgerėnnt
sigerėnnen
Passé composé
echsigeronnen
dubassgeronnen
hien/si,hatt/etassgeronnen
mirsigeronnen
dirsiddgeronnen
sisigeronnen
Plus-que-parfait
echwargeronnen
duwaarsgeronnen
hien/si,hatt/etwargeronnen
mirwaregeronnen
dirwaartgeronnen
siwaregeronnen
Futur I
echwäert gerėnnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geronne sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgerėnnen
dugéifsgerėnnen
hien/si,hatt/etgéifgerėnnen
mirgéifegerėnnen
dirgéiftgerėnnen
sigéifegerėnnen
Conditionnel Passé composé
echwiergeronnen
duwiersgeronnen
hien/si,hatt/etwiergeronnen
mirwieregeronnen
dirwiertgeronnen
siwieregeronnen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergerėnn!
Plurielgerėnnt!
geronnen
gerėnnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausrėnnenrėnnen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles