E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gerėnn-en gerinnen (D)tourner, coaguler (F)
Stammformen gerėnn-engerėnn-tgeronn-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgerėnn-en
dugerėnn-s
hien/si,hatt/etgerėnn-t
mirgerėnn-en
dirgerėnn-t
sigerėnn-en
Passé composé
echsigeronn-en
dubassgeronn-en
hien/si,hatt/etassgeronn-en
mirsigeronn-en
dirsiddgeronn-en
sisigeronn-en
Plus-que-parfait
echwargeronn-en
duwaarsgeronn-en
hien/si,hatt/etwargeronn-en
mirwaregeronn-en
dirwaartgeronn-en
siwaregeronn-en
Futur I
echwäert gerėnn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geronn-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgerėnn-en
dugéifsgerėnn-en
hien/si,hatt/etgéifgerėnn-en
mirgéifegerėnn-en
dirgéiftgerėnn-en
sigéifegerėnn-en
Conditionnel Passé composé
echwiergeronn-en
duwiersgeronn-en
hien/si,hatt/etwiergeronn-en
mirwieregeronn-en
dirwiertgeronn-en
siwieregeronn-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergerėnn!
Plurielgerėnn-t!
geronn-en
gerėnn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausrėnn-enrėnn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles