E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausbréi-en ausbrühen (D)
Stammformen ausbréi-enbréi-t ausausge-bréi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbréi-en aus
dubréi-s aus
hien/si,hatt/etbréi-t aus
mirbréi-en aus
dirbréi-t aus
sibréi-en aus
Passé composé
echhunnausge-bréi-t
duhuesausge-bréi-t
hien/si,hatt/ethuetausge-bréi-t
mirhunnausge-bréi-t
dirhuttausge-bréi-t
sihunnausge-bréi-t
Plus-que-parfait
echhatausge-bréi-t
duhasausge-bréi-t
hien/si,hatt/ethatausge-bréi-t
mirhatenausge-bréi-t
dirhatausge-bréi-t
sihatenausge-bréi-t
Futur I
echwäert ausbréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-bréi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbréi-en
dugéifsausbréi-en
hien/si,hatt/etgéifausbréi-en
mirgéifenausbréi-en
dirgéiftausbréi-en
sigéifenausbréi-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-bréi-t
duhässausge-bréi-t
hien/si,hatt/ethättausge-bréi-t
mirhättenausge-bréi-t
dirhättausge-bréi-t
sihättenausge-bréi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbréi aus!
Plurielbréi-t aus!
ausge-bréi-t
ausbréi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bréi-en
Remarquen (intern)
fr: übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles