E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rėnnen rinnen (D)ruisseler (F)to flow (E)
Stammformen rėnnenrėnntgeronnen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėnnen
durėnns
hien/si,hatt/etrėnnt
mirrėnnen
dirrėnnt
sirėnnen
Passé composé
echsigeronnen
dubassgeronnen
hien/si,hatt/etassgeronnen
mirsigeronnen
dirsiddgeronnen
sisigeronnen
Plus-que-parfait
echwargeronnen
duwaarsgeronnen
hien/si,hatt/etwargeronnen
mirwaregeronnen
dirwaartgeronnen
siwaregeronnen
Futur I
echwäert rėnnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geronne sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrėnnen
dugéifsrėnnen
hien/si,hatt/etgéifrėnnen
mirgéiferėnnen
dirgéiftrėnnen
sigéiferėnnen
Conditionnel Passé composé
echwiergeronnen
duwiersgeronnen
hien/si,hatt/etwiergeronnen
mirwieregeronnen
dirwiertgeronnen
siwieregeronnen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėnn!
Plurielrėnnt!
geronnen
rėnnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausrėnnengerėnnen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles