E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rėnn-en rinnen (D)ruisseler (F)to flow (E)
Stammformen rėnn-enrėnn-tge-ronn-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėnn-en
durėnn-s
hien/si,hatt/etrėnn-t
mirrėnn-en
dirrėnn-t
sirėnn-en
Passé composé
echsige-ronn-en
dubassge-ronn-en
hien/si,hatt/etassge-ronn-en
mirsige-ronn-en
dirsiddge-ronn-en
sisige-ronn-en
Plus-que-parfait
echwarge-ronn-en
duwaarsge-ronn-en
hien/si,hatt/etwarge-ronn-en
mirwarege-ronn-en
dirwaartge-ronn-en
siwarege-ronn-en
Futur I
echwäert rėnn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-ronn-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrėnn-en
dugéifsrėnn-en
hien/si,hatt/etgéifrėnn-en
mirgéiferėnn-en
dirgéiftrėnn-en
sigéiferėnn-en
Conditionnel Passé composé
echwierge-ronn-en
duwiersge-ronn-en
hien/si,hatt/etwierge-ronn-en
mirwierege-ronn-en
dirwiertge-ronn-en
siwierege-ronn-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėnn!
Plurielrėnn-t!
ge-ronn-en
rėnn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausrėnn-engerėnn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles