E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

renonc-éier-en verzichten (D)renoncer (F)
Stammformen renonc-éier-enrenonc-éier-trenonc-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrenonc-éier-en
durenonc-éier-s
hien/si,hatt/etrenonc-éier-t
mirrenonc-éier-en
dirrenonc-éier-t
sirenonc-éier-en
Passé composé
echhurenonc-éier-t
duhuesrenonc-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrenonc-éier-t
mirhurenonc-éier-t
dirhuttrenonc-éier-t
sihurenonc-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrenonc-éier-t
duhasrenonc-éier-t
hien/si,hatt/ethatrenonc-éier-t
mirhaterenonc-éier-t
dirhatrenonc-éier-t
sihaterenonc-éier-t
Futur I
echwäert renonc-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert renonc-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrenonc-éier-en
dugéifsrenonc-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrenonc-éier-en
mirgéiferenonc-éier-en
dirgéiftrenonc-éier-en
sigéiferenonc-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrenonc-éier-t
duhässrenonc-éier-t
hien/si,hatt/ethättrenonc-éier-t
mirhätterenonc-éier-t
dirhättrenonc-éier-t
sihätterenonc-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrenonc-éier!
Plurielrenonc-éier-t!
renonc-éier-t
renonc-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles