E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

renov-éier-en renovieren (D)rénover (F)
Stammformen renov-éier-enrenov-éier-trenov-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrenov-éier-en
durenov-éier-s
hien/si,hatt/etrenov-éier-t
mirrenov-éier-en
dirrenov-éier-t
sirenov-éier-en
Passé composé
echhurenov-éier-t
duhuesrenov-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrenov-éier-t
mirhurenov-éier-t
dirhuttrenov-éier-t
sihurenov-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrenov-éier-t
duhasrenov-éier-t
hien/si,hatt/ethatrenov-éier-t
mirhaterenov-éier-t
dirhatrenov-éier-t
sihaterenov-éier-t
Futur I
echwäert renov-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert renov-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrenov-éier-en
dugéifsrenov-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrenov-éier-en
mirgéiferenov-éier-en
dirgéiftrenov-éier-en
sigéiferenov-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrenov-éier-t
duhässrenov-éier-t
hien/si,hatt/ethättrenov-éier-t
mirhätterenov-éier-t
dirhättrenov-éier-t
sihätterenov-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrenov-éier!
Plurielrenov-éier-t!
renov-éier-t
renov-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles