E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

renseign-éier-en (sich) informieren (D)renseigner (F)
Stammformen renseign-éier-enrenseign-éier-trenseign-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrenseign-éier-en
durenseign-éier-s
hien/si,hatt/etrenseign-éier-t
mirrenseign-éier-en
dirrenseign-éier-t
sirenseign-éier-en
Passé composé
echhurenseign-éier-t
duhuesrenseign-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrenseign-éier-t
mirhurenseign-éier-t
dirhuttrenseign-éier-t
sihurenseign-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrenseign-éier-t
duhasrenseign-éier-t
hien/si,hatt/ethatrenseign-éier-t
mirhaterenseign-éier-t
dirhatrenseign-éier-t
sihaterenseign-éier-t
Futur I
echwäert renseign-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert renseign-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrenseign-éier-en
dugéifsrenseign-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrenseign-éier-en
mirgéiferenseign-éier-en
dirgéiftrenseign-éier-en
sigéiferenseign-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrenseign-éier-t
duhässrenseign-éier-t
hien/si,hatt/ethättrenseign-éier-t
mirhätterenseign-éier-t
dirhättrenseign-éier-t
sihätterenseign-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrenseign-éier!
Plurielrenseign-éier-t!
renseign-éier-t
renseign-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles