E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bréien brüten (D)couver (F)to breed/ hatch (E)
Stammformen bréienbréitgebréit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbréien
dubréis
hien/si,hatt/etbréit
mirbréien
dirbréit
sibréien
Passé composé
echhugebréit
duhuesgebréit
hien/si,hatt/ethuetgebréit
mirhugebréit
dirhuttgebréit
sihugebréit
Plus-que-parfait
echhatgebréit
duhasgebréit
hien/si,hatt/ethatgebréit
mirhategebréit
dirhatgebréit
sihategebréit
Futur I
echwäert bréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbréien
dugéifsbréien
hien/si,hatt/etgéifbréien
mirgéifebréien
dirgéiftbréien
sigéifebréien
Conditionnel Passé composé
echhättgebréit
duhässgebréit
hien/si,hatt/ethättgebréit
mirhättegebréit
dirhättgebréit
sihättegebréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbréi!
Plurielbréit!
gebréit
bréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles