E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bréi-en brüten (D)couver (F)to breed/ hatch (E)
Stammformen bréi-enbréi-tge-bréi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbréi-en
dubréi-s
hien/si,hatt/etbréi-t
mirbréi-en
dirbréi-t
sibréi-en
Passé composé
echhuge-bréi-t
duhuesge-bréi-t
hien/si,hatt/ethuetge-bréi-t
mirhuge-bréi-t
dirhuttge-bréi-t
sihuge-bréi-t
Plus-que-parfait
echhatge-bréi-t
duhasge-bréi-t
hien/si,hatt/ethatge-bréi-t
mirhatege-bréi-t
dirhatge-bréi-t
sihatege-bréi-t
Futur I
echwäert bréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bréi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbréi-en
dugéifsbréi-en
hien/si,hatt/etgéifbréi-en
mirgéifebréi-en
dirgéiftbréi-en
sigéifebréi-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-bréi-t
duhässge-bréi-t
hien/si,hatt/ethättge-bréi-t
mirhättege-bréi-t
dirhättge-bréi-t
sihättege-bréi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbréi!
Plurielbréi-t!
ge-bréi-t
bréi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbréi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles