E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech rent-éier-en rentieren (D)êre utile à  qc., bénéficier de qc. (F)
Stammformen sech rent-éier-enrent-éier-t sech sech rent-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrent-éier-e mech
durent-éier-s dech
hien/si,hatt/etrent-éier-t sech
mirrent-éier-en eis
dirrent-éier-t iech
sirent-éier-e sech
Passé composé
echhumechrent-éier-t
duhuesdechrent-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsechrent-éier-t
mirhunneisrent-éier-t
dirhuttiechrent-éier-t
sihusechrent-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmechrent-éier-t
duhasdechrent-éier-t
hien/si,hatt/ethatsechrent-éier-t
mirhateneisrent-éier-t
dirhatiechrent-éier-t
sihatesechrent-éier-t
Futur I
echwäert rent-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rent-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrent-éier-en
dugéifsrent-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrent-éier-en
mirgéiferent-éier-en
dirgéiftrent-éier-en
sigéiferent-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechrent-éier-t
duhässdechrent-éier-t
hien/si,hatt/ethättsechrent-éier-t
mirhätteneisrent-éier-t
dirhättiechrent-éier-t
sihättesechrent-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrent-éierdech!
Plurielrent-éier-tiech!
rent-éier-t
rent-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles