E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reperkut-éier-en wirken auf (D)répercuter (F)
Stammformen reperkut-éier-enreperkut-éier-treperkut-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreperkut-éier-en
dureperkut-éier-s
hien/si,hatt/etreperkut-éier-t
mirreperkut-éier-en
dirreperkut-éier-t
sireperkut-éier-en
Passé composé
echhureperkut-éier-t
duhuesreperkut-éier-t
hien/si,hatt/ethuetreperkut-éier-t
mirhureperkut-éier-t
dirhuttreperkut-éier-t
sihureperkut-éier-t
Plus-que-parfait
echhatreperkut-éier-t
duhasreperkut-éier-t
hien/si,hatt/ethatreperkut-éier-t
mirhatereperkut-éier-t
dirhatreperkut-éier-t
sihatereperkut-éier-t
Futur I
echwäert reperkut-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reperkut-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreperkut-éier-en
dugéifsreperkut-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreperkut-éier-en
mirgéifereperkut-éier-en
dirgéiftreperkut-éier-en
sigéifereperkut-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättreperkut-éier-t
duhässreperkut-éier-t
hien/si,hatt/ethättreperkut-éier-t
mirhättereperkut-éier-t
dirhättreperkut-éier-t
sihättereperkut-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreperkut-éier!
Plurielreperkut-éier-t!
reperkut-éier-t
reperkut-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles