E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

repertori-éier-en registrieren, verzeichnen (D)répertorier (F)
Stammformen repertori-éier-enrepertori-éier-trepertori-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrepertori-éier-en
durepertori-éier-s
hien/si,hatt/etrepertori-éier-t
mirrepertori-éier-en
dirrepertori-éier-t
sirepertori-éier-en
Passé composé
echhurepertori-éier-t
duhuesrepertori-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrepertori-éier-t
mirhurepertori-éier-t
dirhuttrepertori-éier-t
sihurepertori-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrepertori-éier-t
duhasrepertori-éier-t
hien/si,hatt/ethatrepertori-éier-t
mirhaterepertori-éier-t
dirhatrepertori-éier-t
sihaterepertori-éier-t
Futur I
echwäert repertori-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert repertori-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrepertori-éier-en
dugéifsrepertori-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrepertori-éier-en
mirgéiferepertori-éier-en
dirgéiftrepertori-éier-en
sigéiferepertori-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrepertori-éier-t
duhässrepertori-éier-t
hien/si,hatt/ethättrepertori-éier-t
mirhätterepertori-éier-t
dirhättrepertori-éier-t
sihätterepertori-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrepertori-éier!
Plurielrepertori-éier-t!
repertori-éier-t
repertori-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles