E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

reproduz-éier-en reproduzieren (D)reproduire (F)
Stammformen reproduz-éier-enreproduz-éier-treproduz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreproduz-éier-en
dureproduz-éier-s
hien/si,hatt/etreproduz-éier-t
mirreproduz-éier-en
dirreproduz-éier-t
sireproduz-éier-en
Passé composé
echhureproduz-éier-t
duhuesreproduz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetreproduz-éier-t
mirhureproduz-éier-t
dirhuttreproduz-éier-t
sihureproduz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatreproduz-éier-t
duhasreproduz-éier-t
hien/si,hatt/ethatreproduz-éier-t
mirhatereproduz-éier-t
dirhatreproduz-éier-t
sihatereproduz-éier-t
Futur I
echwäert reproduz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reproduz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreproduz-éier-en
dugéifsreproduz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreproduz-éier-en
mirgéifereproduz-éier-en
dirgéiftreproduz-éier-en
sigéifereproduz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättreproduz-éier-t
duhässreproduz-éier-t
hien/si,hatt/ethättreproduz-éier-t
mirhättereproduz-éier-t
dirhättreproduz-éier-t
sihättereproduz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreproduz-éier!
Plurielreproduz-éier-t!
reproduz-éier-t
reproduz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
produz-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles