E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verbréiwen verbuchen (D)comptabiliser (F)to book (E)
Stammformen verbréiwenverbréiftverbréift
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverbréiwen
duverbréifs
hien/si,hatt/etverbréift
mirverbréiwen
dirverbréift
siverbréiwen
Passé composé
echhuverbréift
duhuesverbréift
hien/si,hatt/ethuetverbréift
mirhuverbréift
dirhuttverbréift
sihuverbréift
Plus-que-parfait
echhatverbréift
duhasverbréift
hien/si,hatt/ethatverbréift
mirhateverbréift
dirhatverbréift
sihateverbréift
Futur I
echwäert verbréiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbréift hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbréiwen
dugéifsverbréiwen
hien/si,hatt/etgéifverbréiwen
mirgéifeverbréiwen
dirgéiftverbréiwen
sigéifeverbréiwen
Conditionnel Passé composé
echhättverbréift
duhässverbréift
hien/si,hatt/ethättverbréift
mirhätteverbréift
dirhättverbréift
sihätteverbréift
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbréif!
Plurielverbréift!
verbréift
verbréiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles