E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verbréiw-en verbuchen (D)comptabiliser (F)to book (E)
Stammformen verbréiw-enverbréif-tverbréif-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverbréiw-en
duverbréif-s
hien/si,hatt/etverbréif-t
mirverbréiw-en
dirverbréif-t
siverbréiw-en
Passé composé
echhuverbréif-t
duhuesverbréif-t
hien/si,hatt/ethuetverbréif-t
mirhuverbréif-t
dirhuttverbréif-t
sihuverbréif-t
Plus-que-parfait
echhatverbréif-t
duhasverbréif-t
hien/si,hatt/ethatverbréif-t
mirhateverbréif-t
dirhatverbréif-t
sihateverbréif-t
Futur I
echwäert verbréiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbréif-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbréiw-en
dugéifsverbréiw-en
hien/si,hatt/etgéifverbréiw-en
mirgéifeverbréiw-en
dirgéiftverbréiw-en
sigéifeverbréiw-en
Conditionnel Passé composé
echhättverbréif-t
duhässverbréif-t
hien/si,hatt/ethättverbréif-t
mirhätteverbréif-t
dirhättverbréif-t
sihätteverbréif-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbréif!
Plurielverbréif-t!
verbréif-t
verbréiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles