E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmrėschten umrüsten (D)changer d'armement (F)
Stammformen ėmrėschtenrėscht ėmėmgerėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėschten ėm
durėschts ėm
hien/si,hatt/etrėscht ėm
mirrėschten ėm
dirrėscht ėm
sirėschten ėm
Passé composé
echhunnėmgerėscht
duhuesėmgerėscht
hien/si,hatt/ethuetėmgerėscht
mirhunnėmgerėscht
dirhuttėmgerėscht
sihunnėmgerėscht
Plus-que-parfait
echhatėmgerėscht
duhasėmgerėscht
hien/si,hatt/ethatėmgerėscht
mirhatenėmgerėscht
dirhatėmgerėscht
sihatenėmgerėscht
Futur I
echwäert ėmrėschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmgerėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmrėschten
dugéifsėmrėschten
hien/si,hatt/etgéifėmrėschten
mirgéifenėmrėschten
dirgéiftėmrėschten
sigéifenėmrėschten
Conditionnel Passé composé
echhättėmgerėscht
duhässėmgerėscht
hien/si,hatt/ethättėmgerėscht
mirhättenėmgerėscht
dirhättėmgerėscht
sihättenėmgerėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėscht ėm!
Plurielrėscht ėm!
ėmgerėscht
ėmrėschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofrėschtenoprėschtenrėschtenverrėschten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles