E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofrėscht-en abrüsten (D)désarmer (F)
Stammformen ofrėscht-enrėsch-t ofofge-rėsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėscht-en of
durėscht-s of
hien/si,hatt/etrėsch-t of
mirrėscht-en of
dirrėsch-t of
sirėscht-en of
Passé composé
echhunnofge-rėsch-t
duhuesofge-rėsch-t
hien/si,hatt/ethuetofge-rėsch-t
mirhunnofge-rėsch-t
dirhuttofge-rėsch-t
sihunnofge-rėsch-t
Plus-que-parfait
echhatofge-rėsch-t
duhasofge-rėsch-t
hien/si,hatt/ethatofge-rėsch-t
mirhatenofge-rėsch-t
dirhatofge-rėsch-t
sihatenofge-rėsch-t
Futur I
echwäert ofrėscht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-rėsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofrėscht-en
dugéifsofrėscht-en
hien/si,hatt/etgéifofrėscht-en
mirgéifenofrėscht-en
dirgéiftofrėscht-en
sigéifenofrėscht-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-rėsch-t
duhässofge-rėsch-t
hien/si,hatt/ethättofge-rėsch-t
mirhättenofge-rėsch-t
dirhättofge-rėsch-t
sihättenofge-rėsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėscht of!
Plurielrėsch-t of!
ofge-rėsch-t
ofrėscht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ėmrėscht-enoprėscht-enrėscht-enverrėscht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles