E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verrėschten verrüsten (D)
Stammformen verrėschtenverrėschtverrėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverrėschten
duverrėschts
hien/si,hatt/etverrėscht
mirverrėschten
dirverrėscht
siverrėschten
Passé composé
echhuverrėscht
duhuesverrėscht
hien/si,hatt/ethuetverrėscht
mirhuverrėscht
dirhuttverrėscht
sihuverrėscht
Plus-que-parfait
echhatverrėscht
duhasverrėscht
hien/si,hatt/ethatverrėscht
mirhateverrėscht
dirhatverrėscht
sihateverrėscht
Futur I
echwäert verrėschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverrėschten
dugéifsverrėschten
hien/si,hatt/etgéifverrėschten
mirgéifeverrėschten
dirgéiftverrėschten
sigéifeverrėschten
Conditionnel Passé composé
echhättverrėscht
duhässverrėscht
hien/si,hatt/ethättverrėscht
mirhätteverrėscht
dirhättverrėscht
sihätteverrėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverrėscht!
Plurielverrėscht!
verrėscht
verrėschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ėmrėschtenofrėschtenoprėschtenrėschten
Remarquen (intern)
bedeutung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles