E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verrėscht-en verrüsten (D)
Stammformen verrėscht-enverrėsch-tverrėsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverrėscht-en
duverrėscht-s
hien/si,hatt/etverrėsch-t
mirverrėscht-en
dirverrėsch-t
siverrėscht-en
Passé composé
echhuverrėsch-t
duhuesverrėsch-t
hien/si,hatt/ethuetverrėsch-t
mirhuverrėsch-t
dirhuttverrėsch-t
sihuverrėsch-t
Plus-que-parfait
echhatverrėsch-t
duhasverrėsch-t
hien/si,hatt/ethatverrėsch-t
mirhateverrėsch-t
dirhatverrėsch-t
sihateverrėsch-t
Futur I
echwäert verrėscht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrėsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverrėscht-en
dugéifsverrėscht-en
hien/si,hatt/etgéifverrėscht-en
mirgéifeverrėscht-en
dirgéiftverrėscht-en
sigéifeverrėscht-en
Conditionnel Passé composé
echhättverrėsch-t
duhässverrėsch-t
hien/si,hatt/ethättverrėsch-t
mirhätteverrėsch-t
dirhättverrėsch-t
sihätteverrėsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverrėscht!
Plurielverrėsch-t!
verrėsch-t
verrėscht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ėmrėscht-enofrėscht-enoprėscht-enrėscht-en
Remarquen (intern)
bedeutung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles