E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchrėsel-en durchschütteln (D)secouer (F)
Stammformen duerchrėsel-enrėsel-t duerchduerchge-rėsel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėsel-en duerch
durėsel-s duerch
hien/si,hatt/etrėsel-t duerch
mirrėsel-en duerch
dirrėsel-t duerch
sirėsel-en duerch
Passé composé
echhunnduerchge-rėsel-t
duhuesduerchge-rėsel-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-rėsel-t
mirhunnduerchge-rėsel-t
dirhuttduerchge-rėsel-t
sihunnduerchge-rėsel-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-rėsel-t
duhasduerchge-rėsel-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-rėsel-t
mirhatenduerchge-rėsel-t
dirhatduerchge-rėsel-t
sihatenduerchge-rėsel-t
Futur I
echwäert duerchrėsel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-rėsel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchrėsel-en
dugéifsduerchrėsel-en
hien/si,hatt/etgéifduerchrėsel-en
mirgéifenduerchrėsel-en
dirgéiftduerchrėsel-en
sigéifenduerchrėsel-en
Conditionnel Passé composé
echhättduerchge-rėsel-t
duhässduerchge-rėsel-t
hien/si,hatt/ethättduerchge-rėsel-t
mirhättenduerchge-rėsel-t
dirhättduerchge-rėsel-t
sihättenduerchge-rėsel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėsel duerch!
Plurielrėsel-t duerch!
duerchge-rėsel-t
duerchrėsel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrėsel-enofrėsel-enoprėsel-enrėsel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles