E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ubrėllen anbrüllen (D) – hurler (F) – to bawl at so. (E)
Stammformen ubrėllenbrėllt unugebrėllt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbrėllen un
dubrėlls un
hien/si,hatt/etbrėllt un
mirbrėllen un
dirbrėllt un
sibrėllen un
Passé composé
echhunnugebrėllt
duhuesugebrėllt
hien/si,hatt/ethuetugebrėllt
mirhunnugebrėllt
dirhuttugebrėllt
sihunnugebrėllt
Plus-que-parfait
echhatugebrėllt
duhasugebrėllt
hien/si,hatt/ethatugebrėllt
mirhatenugebrėllt
dirhatugebrėllt
sihatenugebrėllt
Modale Futur I
echwäert ubrėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ugebrėllt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifubrėllen
dugéifsubrėllen
hien/si,hatt/etgéifubrėllen
mirgéifenubrėllen
dirgéiftubrėllen
sigéifenubrėllen
Conditionnel passé composé
echhättugebrėllt
duhässugebrėllt
hien/si,hatt/ethättugebrėllt
mirhättenugebrėllt
dirhättugebrėllt
sihättenugebrėllt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrėll un!
Plurielbrėllt un!
ugebrėllt
ubrėllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
brėllen
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles