E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rėselen schütteln, rasseln (D)secouer, cliqueter (F)
Stammformen rėselenrėseltgerėselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrėselen
durėsels
hien/si,hatt/etrėselt
mirrėselen
dirrėselt
sirėselen
Passé composé
echhugerėselt
duhuesgerėselt
hien/si,hatt/ethuetgerėselt
mirhugerėselt
dirhuttgerėselt
sihugerėselt
Plus-que-parfait
echhatgerėselt
duhasgerėselt
hien/si,hatt/ethatgerėselt
mirhategerėselt
dirhatgerėselt
sihategerėselt
Futur I
echwäert rėselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gerėselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrėselen
dugéifsrėselen
hien/si,hatt/etgéifrėselen
mirgéiferėselen
dirgéiftrėselen
sigéiferėselen
Conditionnel Passé composé
echhättgerėselt
duhässgerėselt
hien/si,hatt/ethättgerėselt
mirhättegerėselt
dirhättgerėselt
sihättegerėselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrėsel!
Plurielrėselt!
gerėselt
rėselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrėselenduerchrėselenofrėselenoprėselen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles