E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

resid-éier-en residieren (D)résider (F)
Stammformen resid-éier-enresid-éier-tresid-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echresid-éier-en
duresid-éier-s
hien/si,hatt/etresid-éier-t
mirresid-éier-en
dirresid-éier-t
siresid-éier-en
Passé composé
echhuresid-éier-t
duhuesresid-éier-t
hien/si,hatt/ethuetresid-éier-t
mirhuresid-éier-t
dirhuttresid-éier-t
sihuresid-éier-t
Plus-que-parfait
echhatresid-éier-t
duhasresid-éier-t
hien/si,hatt/ethatresid-éier-t
mirhateresid-éier-t
dirhatresid-éier-t
sihateresid-éier-t
Futur I
echwäert resid-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert resid-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifresid-éier-en
dugéifsresid-éier-en
hien/si,hatt/etgéifresid-éier-en
mirgéiferesid-éier-en
dirgéiftresid-éier-en
sigéiferesid-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättresid-éier-t
duhässresid-éier-t
hien/si,hatt/ethättresid-éier-t
mirhätteresid-éier-t
dirhättresid-éier-t
sihätteresid-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierresid-éier!
Plurielresid-éier-t!
resid-éier-t
resid-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles