E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

resign-éier-en resignieren (D)resigner (F)
Stammformen resign-éier-enresign-éier-tresign-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echresign-éier-en
duresign-éier-s
hien/si,hatt/etresign-éier-t
mirresign-éier-en
dirresign-éier-t
siresign-éier-en
Passé composé
echhuresign-éier-t
duhuesresign-éier-t
hien/si,hatt/ethuetresign-éier-t
mirhuresign-éier-t
dirhuttresign-éier-t
sihuresign-éier-t
Plus-que-parfait
echhatresign-éier-t
duhasresign-éier-t
hien/si,hatt/ethatresign-éier-t
mirhateresign-éier-t
dirhatresign-éier-t
sihateresign-éier-t
Futur I
echwäert resign-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert resign-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifresign-éier-en
dugéifsresign-éier-en
hien/si,hatt/etgéifresign-éier-en
mirgéiferesign-éier-en
dirgéiftresign-éier-en
sigéiferesign-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättresign-éier-t
duhässresign-éier-t
hien/si,hatt/ethättresign-éier-t
mirhätteresign-éier-t
dirhättresign-éier-t
sihätteresign-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierresign-éier!
Plurielresign-éier-t!
resign-éier-t
resign-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
design-éier-enkontersign-éier-ensign-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles